Korpilampi 1977 kuin tammikuun kihlauksen (1940) hengessä?


 
Seminaari oli Korpilampi-hotellissa Espoossa 5.–6. syyskuuta 1977 pidetty talouspoliittinen seminaari, jonka kokoonkutsujana oli silloinen pääministeri Kalevi Sorsa. Paikalle oli kutsuttu Suomen poliittisten puolueiden, etujärjestöjen ja elinkeinoelämän eliitti, osanottajia oli 350. Myyttiseen maineeseen nouseessa kokouksessa synnytettiin poliittinen konsensus Suomen tulevasta talouspolitiikasta.
 
Kokouksen taustalla oli taloudellisesti epävakaa aika, ja Sorsan hallitus oli laatinut elvytyspaketin, jonka taakse oli saatava laaja yhteisymmärrys. Tämä saatiin aikaan. Elvytys sai kokouksessa uuden sisällön, ja sillä alettiin tarkoittaa elinkeinoelämän elvytystä.
 
Seminaarista syntyi käsite Korpilammen henki, jolla viitataan konsensukseen, voidaanko verrata talvisodan henjeen?
 
korpilampi1977.jpg0001
 

Olinhan siellä minäkin, näkijän ja tekijän asemassa

 
… järjestelytehtävissä työnantajamni osalta, Ilta-Sanomissa 24.8.2013 julkaistussa isossa kuvassa takarivillä.
 
Syntyykö vuoden 2013 pääministeri Jyrki Kataisen seminaarista ”Heurekan henki”?
 
Tuskin, koska nyt velkaelvytyksellä ei taida olla kantovoimaa…
 

Sorsa/Virolaisen. Suomen 60. hallitus

oli – saanee kai sanoa – yhtälailla kirjavakai verrattavissa kuin Katainen/Urpilaisen sixpack-sateenkaarikoostumus…

Pääministeri
Kalevi Sorsa
15.5.1977 – 26.5.1979   SDP
Pääministerin sjainen
Johannes Virolainen
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Ulkoasiainministeri
Paavo Väyrynen
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Oikeusministeri
Tuure Salo
Paavo Nikula
15.5.1977 – 2.3.1978
2.3.1978 – 26.5.1979
  LKP
LKP
Sisäasiainministeri
Eino Uusitalo
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Ministeri sisäasiainministeriössä
Kristian Gestrin
Tuure Salo
Eero Rantala
15.5.1977 – 2.3.1978
15.5.1977 – 2.3.1978
2.3.1978 – 26.5.1979
  RKP
  LKP
  SDP
Puolustusministeri
Taisto Tähkämaa
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Valtiovarainministeri
Paul Paavela
15.5.1977 – 26.5.1979   SDP
Ministeri valtiovarainministeriössä
Esko Rekola
15.5.1977 – 26.5.1979   virkamies
Opetusministeri
Kristian Gestrin
Jaakko Itälä
15.5.1977 – 2.3.1978
2.3.1978 – 26.5.1979
  RKP
  LKP
Ministeri opetusministeriössä
Kalevi Kivistö
15.5.1977 – 26.5.1979   SKDL
Maa- ja metsätalousministeri
Johannes Virolainen
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Liikenneministeri
Veikko Saarto
15.5.1977 – 26.5.1979   SKDL
Kauppa- ja teollisuusministeri
Eero Rantala
15.5.1977 – 26.5.1979   SDP
Sosiaali- ja terveysministeri
Pirkko Työläjärvi
15.5.1977 – 26.5.1979   SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Olavi Martikainen
15.5.1977 – 26.5.1979   Keskusta
Työministeri
Arvo Aalto
15.5.1977 – 26.5.1979   SKDL

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *