Helsingin Sanomissa julkaistu uutiskuva…
Turun kokoomuksen poliittinen sihteeri Joonas Kallion kertomus Helsingin Sanomissa:
“Mies tuli keskustelemaan pääministerin kanssa niin kuin kuka tahansa kansalainen”, Kallio kertoo. “En ihan sataprosenttisesti nähnyt tilannetta, koska olin Kataisen selän takana. Mies ilmeisesti kaivoi rauhallisesti puukon taskustaan, mutta ei ehtinyt tehdä mitään ennen kuin turvamiehet taltuttivat hänet.”
Kallion mukaan mies oli rauhallinen koko tapahtuman ajan. Hänen kuulemansa mukaan mies ei paljonkaan kysellyt Kataiselta vaan lähinnä puhui itse.
“Se meni niin nopeasti, että yleisö oli rauhallinen tapahtuman aikana. On tämä järkyttävää. Niin kauan olen näissä hommissa ollut, että on tullut mietittyä, milloin jotain tällaista käy”, Kallio sanoo.
../..
Otsikkoa muutettu silminnäkijöiden kertomusten perusteella.
Ensimmäisten tietojen mukaan mies olisi yrittänyt puukottaa pääministeriä. Myöhemmin täsmentyi, että mies oli ottanut teräaseen esiin ja turvamiehet olivat taltuttaneet hänet.
Tässä Huvudstadsbladetin uutiskuvaajan toisenlainen tilannekuva.

Vaikuttaako tilanne tämän valokuvan perusteella uhkaavalta?
Tapausta voitanee luokitella vähältäpiti-tilanteeksi ja vakavaksi sellaisena. Toisaalta, täsmällisen journalismin, etenkin uutiskuvien pitää voida olla suureen yleisöön suunnattuna hätiköimätöntä.
Promerit.net





* 
Neuvostoliiton sotarikokset Suomea kohtaan
Marjatta Kannuksen LOTTOVOITTO, sukukertomus

Ajasta sodan myrskyn silmässä, E-kirjana



* Katso ja kuuntele osa 1/3


Kataisen joutuminen puukotuksen kohteeksi on perätöntä.
Kylläpä media ottaa silminnäkijöiden lausunnot kevein perustein ja uutisoi dramaattisesti. Tästä puolestaan seuraa, että ulkomaalaismedia riepottelee perättömiä.
Katsokaapa NelosTV:n video koko tapahtuman nähneen silminnäkijän eli Kokoomuksen kunnallisvaaliehdokas Mohammad Azizin kertomana:
Silminnäkijä: Tilanne Turun kävelykadulla ei ollut uhkaava
Nelosen uutiset
23.10.2012 klo 14:24
Turun kävelykadulla pääministeri Jyrki Kataisen vieressä seisoneen silminnäkijän mukaan veitsitilanne ei ollut uhkaava. Kokoomuksen kunnallisvaaliehdokas Mohammad Azizi seisoi tilanteessa Kataisen oikealla puolella ja näki koko tapahtuman toisin kuin eilen kerrottiin.<<
Videon osoite:
http://www.ruutu.fi/ohjelmat/nelosen-uutiset/silminnakija-tilanne-turun-kavelykadulla-ei-ollut-uhkaava
Hesarin uutislähteen eli "silminäkijä" Joonas Kallion kannattaisi tulla uudelleen mediaan, koska hän ei ole ollut silminnäkijä, vaan ainoastaan "ilmeisesti"-puhuja.
Miten voidaan sanoa, että puukottaja taltutettiin, koska puukottaja ei edes tehnyt mitään? Levitteli vain avoimia käsiään.
HBL:n alkuperäisen kuvan mukaan voitaisiin jopa väittää, että henkilö, jonka kädessä puukko on, uhkasi maassa polvillaan ollutta henkilöä.
Katsokaapa "puukkoa". Kyseessä on keittiöveitsi, jonka hamarapuoli kääntyy kohti terää eli kärki on tylppä.